Etiket Blog, Etiketler Hakkında

Japon Akmaz Etiket Ve Kullanım Alanları

Japon Akmazlar

Her türlü tekstil ürününde kullanılması gereken bir etiket olan japon akmaz kumaştan üretilen tekstil ürünlerinin, hangi koşullarda bozulmadan yıkanabileceğini gösteren bilgileri içermektedir. Bu etiket yapışkanlı olabileceği gibi, ürünlerin üzerine dikilerek de tutturulabilir. Japon Akmaz Etiketin Özellikleri
 
Japon akmaz etiket
, genellikle polyester kumaştan üretilir. Bu etiketin en önemli özelliği üzerine baskı yapılan yazıların, sıcak su ve deterjan gibi etkenler ile akmadan, defalarca yıkansa da sağlıklı biçimde kullanımına devam edilmesidir. Zaten etiketin ismindeki “akmaz” ifadesi bu özellikten gelmektedir.

Japon akmaz, bugün tüm dünyada üretilen tekstil ürünlerinde kullanılmaktadır. Sadece giyim eşyalarında değil, kumaş, yün, peluş, dokuma gibi malzemeler ile üretilen her türlü tekstil ürününde kullanılmalıdır. Bu ürünlere paspas, kilim, yatak örtüsü, nevresim gibi günlük kullanımda sıkça karşımıza çıkan ürünler de dahildir. 

Japon akmaz etiket, üzerine iliştirilen kumaşın özelliklerine göre farklı çeşitlere sahiptir. Ayrıca etikette kullanılan kumaş, farklı baskılar alabilir. Bu özellik dikkate alınmadan kullanılan Japon akmaz etiket, kalıcı olmayacaktır. Bu sebeple bu etiketin çeşitlerini bilmek gerekmektedir.
 
Japon Akmaz Etiket Kaç Çeşittir?


Bu etiket beş çeşittir. Buna göre; hafif yıkama, orta yıkama, ağır yıkama, renk akmaz ve beyaz saten türleri mevcuttur. Hafif, orta, ağır yıkama özellikli Japon akmaz etiketler, adından da anlaşılacağı üzere kumaşların hassaslık derecesine göre seçilir. Hafif yıkama Japon akmaz, oldukça hassas özellikli kumaş ve örgü kazaklar için ideal bir etikettir. Bu etiketin sahip olduğu kumaşlar ancak 30 dereceye kadar bir yıkamaya dayanabilirler.

Orta yıkama Japon akmaz etiketi,30 dereceden 60 dereceye kadar olan yıkama türünde kullanılmalıdır. Bu yıkama günümüzde tekstil piyasasında üretilen ürünlerin büyük bir çoğunluğunu kapsadığı için en çok kullanılan Japon akmaz türü de budur.

Ağır yıkama Japon akmaz, çok yüksek ısıdaki yıkamayı kaldırabilen tekstil ürünlerinde tercih edilir. Çünkü 60 dereceden 90 dereceye kadar ve hatta bunun üzerinde kaynama derecesindeki yıkamalarda dahi bozulmayan bir özellik taşır. Hafif, orta, ağır derecede etkili olan Japon akmaz etiketler, her iki yönüne de baskı alabilecek özelliğe sahiptir. Ancak beyaz saten türündeki etiket, yalnızca tek yönüne baskı alabilir. Beyaz saten, 60 dereceye kadar olan yıkamalarda kullanıma uygundur.

Renk akmaz etiket, genellikle taş yıkama ve kimyasal yıkama adı verilen özel yıkama çeşitleri için uygundur. Bu yıkamalar günümüzde kot kumaşların ağartılması ve yıpranmış bir görünüm kazanması için kullanılmaktadır. Renk akmaz etiket de özellikle kot kumaşlarda tercih edilmektedir.

Japon Akmaz Etiketin Fiyatları

Japon akmaz etiketler türlerine göre farklı fiyat özelliklerine sahiptir. Bu etiketler genellikle toplu halde satılır ve bir makara üzerine sarılmış biçimde tüketiciye iletilir. Fiyat belirlemede bu makaranın büyüklüğü ve kaç metre olduğu da önemlidir. Japon akmaz etiketler, kullanıldığı malzemeye göre de fiyatlandırılır. Buna göre daha dayanıklı özelliğe sahip olan renk akmaz ve ağır yıkama daha yüksek fiyata sahiptir. Beyaz saten ise daha uygun fiyatlıdır.

Piyasada satılan Japon akmaz etiketlerin fiyatı araştırıldığında, 12 TL’den başlayan fiyatları görüyoruz. Bu rakam, etiketin miktarı ve kalitesine doğru orantılı biçimde artarak 50, hatta 60 TL’ye kadar yükselebiliyor. 

www.RibonSepeti.com